Лабораторна
робота № 2:"Вимірювання об’єму твердих тіл, рідин i сипких матеріалів".
Мета.
Освітня. Закріпити знання учнів про фізичну величину — об’єм
тіла та методи його вимірювання, похибки та оцінювання точності вимірювань,
удосконалити вміння і навички шляхом проведення експерименту щодо вимірювання
об’ємів твердих тіл правильної та неправильної форми, води та сипких
матеріалів, оцінки точності цих вимірювань поняття об’єму та одиниць його
вимірювання.
Розвиваюча. Розвивати логічне та алгоритмічне мислення.
Виховна. Виховувати працьовитість, акуратність.
Тип уроку. Урок застосування знань, умінь і навичок.
Прилади та матеріали для
роботи з учнями:
Мензурка, тіла правильної та неправильної
форми.
Для лабораторної роботи: лінійка,
мензурка, склянка з водою,
тіло неправильної геометричної
форми, брусок, горох, сипкі матеріали
(пісок, сіль, крупа тощо).
План
1.
Актуалізація опорних знань.
2.
Вивчення нового матеріалу.
3.
Виконання лабораторної роботи.
4. Домашнє завдання.
Хід уроку
1.
Актуалізація опорних знань.
Усне опитування:
1. Які вимірювання називаються
прямими? Навести приклад прямих вимірювань.
2. Які вимірювання називаються
непрямими? Навести приклад непрямих вимірювань.
3. Як можна визначити площу
квадрата, прямокутника?
4. В яких одиницях вимірюється
площа?
5. Як можна визначити об’єм
прямокутного паралелепіпеда?
6. В яких одиницях вимірюється
об’єм?
2. Вивчення нового матеріалу.
Ви
вмієте визначати об’єм прямокутного паралелепіпеда, а сьогодні навчитеся
вимірювати об’єм тіла будь-якої форми.
Пригадуємо разом.
Об’єм — це фізична величина,
яка характеризує властивість тіл займати
певну частину простору.
Об’єм позначають літерою V. Основна одиниця
вимірювання об’єму – 1 м3
[ V ] = 1 м3.
1 м3–
це об’єм куба зі стороною 1 м.
Крім
цих, використовують і інші одиниці вимірювання:
1 м³ = 1000 дм³
1 дм³ = 1000 см³
1 см³ = 1000 мм³
1 км³ = 1000000000 м³
Пам’ятай!
1 л = 1 дм3 або 1мл=1 см3.
Визначення об’єму тіла правильної форми.
V = a · b · h
Мал.1
Вимірювання об’ємів невеликих
тіл неправильної форми
Об’єм невеликого тіла можна виміряти
за допомогою вимірювального циліндра (мензурки).
Для цього необхідно:
1. Налити в циліндр стільки
води, щоб тіло могло зануритися у неї;
2. Визначити об’єм води V1;
3.
Опустити тіло у воду і визначити об’єм тіла і води V2;
4.
Визначити об’єм тіла: V=V2-V1.
Мал.2
Визначення об’єму рідини.
Для вимірювання об’єму рідини або сипкого матеріалу за допомогою мірного
циліндра необхідно:
а) перелити рідину або висипати
сипкий матеріал у мірну посудину: вони набудуть форми посудини, а їхня вільна
поверхня розташується на певній висоті (необхідно домогтися, щоб вільна
поверхня рідини або сипкого матеріалу була горизонтальною);
б)
визначити, навпроти якої позначки шкали розташована поверхня стовпа рідини або
сипкого матеріалу;
в) знаючи
ціну поділки шкали, з’ясувати об’єм рідини (або сипкого матеріалу).
При
вимірюваннях потрібно дивитися на рівень води (сипких матеріалів) як показано
на фотографії.
3.
Виконання лабораторної роботи
Лабораторна робота № 2.
Тема. Вимірювання об’єму твердих тіл, рідин і сипких матеріалів
Мета: Виміряти об'єми твердих тіл (правильної і неправильної форм), води та
сипких матеріалів; оцінити точність результатів вимірювань.
Обладнання: Мірний циліндр; лінійка; посудина з водою; три пластикові стаканчики: з
водою, пшоном, річковим піском; тверде тіло неправильної форми; тверде тіло, що
має форму прямокутного паралелепіпеда; нитки.
Підготовка до експерименту
Визначте ціну поділки шкали та межі вимірювання вимірювальних приладів, які є перед вами:
Слін.________________
=___________; Сцил..________________
=___________;
Експеримент
Результати
всіх вимірювань відразу заносьте до таблиць 1 і 2.
1.
Виміряйте
об’єм рідини за допомогою мірного циліндра(мензурки).
2. Виміряйте
об’єми сипких матеріалів за допомогою мірного циліндра
Таблиця
1
Номер
досліду
|
Матеріал
|
Об’єм рідин або сипкого матеріалу
Vвим,
см3
|
1
|
Вода
|
|
2
|
Горох
|
|
3
|
Крупа
|
3. Виміряйте об’єм твердого тіла неправильної геометричної
форми (тіло 1) шляхом прямих вимірювань (за допомогою мірного циліндра).
Для цього:
1) Частково наповніть
мірний циліндр водою й визначте об’єм води в циліндрі: V1
=_________см3 (мал.5)
2) Занурте тіло в мірний циліндр із водою й виміряйте загальний
об’єм води разом із тілом: V2 =_________см3
3) Визначте об’єм тіла:
V = V2 -
V1 = ___________________ = _________ см3.
V1 =_________см3,
V2 =_________см3,
V =
V2 - V1 = ___________________ = _________.
4. Виміряйте
об’єм твердого тіла правильної геометричної форми (тіло 2) шляхом непрямих
вимірювань. Для цього:
1) виміряйте лінійкою довжину l, ширину d і товщину h
бруска
l =_______см, d
= ________см, h = _________см;
2) скориставшись формулою V = l× d× h знайдіть об’єм V
бруска:
V =
_________________________=__________.
Аналіз
експерименту та його результатів
Проаналізуйте
хід і результати експерименту, відповівши наведені нижче запитання, запишіть
висновок.
1. Значення якої фізичної величини ви
визначали під час виконання роботи?
2. Якими методами ви визначали об’єм
твердого тіла правильної геометричної форми? Чи збіглися отримані в обох
випадках результати? Якщо не збіглися, то в чому причина розбіжності? Який із
методів, на вашу думку, є більш універсальним? Чому ви так уважаєте?
Сформулюйте
висновок, у якому зазначте, що саме ви навчилися вимірювати і для чого можуть
бути потрібні навички, набуті в ході виконання роботи.
Висновок
Комментариев нет:
Отправить комментарий