Мета уроку: Ознайомити учнів з
особливостями обертального руху тіла; увести поняття періоду обертання та
обертової частоти. Розвивати логічне мислення учнів, розширювати їх
кругозір. Виховувати інтерес до предмета.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: навчальна презентація, комп’ютер.
План уроку:
1. Актуалізація
опорних знань.
2. Мотивація
навчальної діяльності.
3. Вивчення
нового матеріалу.
4. Вчимося
розв’язувати задачі.
5. Підсумок
уроку.
Хід уроку
1.
Актуалізація опорних
знань
1. Що таке механічний рух?
2. Які види руху за виглядом траєкторії ви
знаєте?
3. Які види руху за швидкістю ви знаєте?
4. Який рух називається рівномірним
прямолінійним рухом?
5. Який рух називається нерівномірним
прямолінійним рухом?
6. Що таке середня швидкість? Миттєва
швидкість?
2. Мотивація навчальної діяльності: із свого життєвого досвіду ви знає, що
більшість тіл у природі рухаються по криволінійним траєкторіям. Наприклад:
3. Вивчення нового матеріалу:
Криволінійний
рух є складнішим за прямолінійний, тому що криволінійних траєкторій є дуже
багато. Але будь-яку криволінійну траєкторію можна можна уявити, як рух по дузі
кола. Напрям швидкості під час такого руху буде в кожній точці
іншим. А переміщення напрямлене по хорді.
Рівномірний рух по колу — це такий криволінійний рух, у ході якого траєкторією руху точки є коло і
за будь-які рівні інтервали часу точка проходить однаковий шлях.
Рівномірно по колу рухаються, наприклад, планети навколо Сонця, стрілки
годинника, карусель.
Характеристики обертального руху:
1. Період – це за який тіло робить один
повний оберт. Період обертання позначають символом Т . Одиниця періоду в СІ — секунда:
[T] = с
де t - це час обертання; N - кількість обертань Т - період |
2. Частота – це кількість обертів за одиницю часу.
Позначають обертову частоту символом n і обчислюють за
формулою:
|
де t - це час обертання; N - кількість обертань v- частота обертання; Т - період обертання; |
Одиниця обертової частоти в СІ — оберт на секунду:
Зв`язок між періодом і
частотою:
3.Швидкість обертального руху напрямлена по дотичній до кола:
. Якщо тіло рівномірно рухається по колу, то за час, що дорівнює періоду (t = Т), тіло робить один повний оберт, тобто долає шлях, який дорівнює довжині кола. Довжину кола l можна визначити за відомою вам з математики формулою:
де
— математична константа; R — радіус кола.
|
R- радіус кола; Т - період обертання; t - це час обертання; L- довжина траєкторії |
1. Розв`язування
задач:
1.Тіло зробило 15 повних обертів за 25 с.
Визначити період і частоту обертання.
2. Період обертання оглядового колеса 15 хв.
Радіус траєкторії 5 м. Яка швидкість кабінки каруселі і яка частота обертання?
5. Підсумок уроку:
1. Який рух називають рівномірним рухом по колу?
2. Чому рівномірний рух по колу є періодичним?
3. Які фізичні величини характеризують рівномірний рух по колу?
4. Що таке період обертання і як його визначають?
5. Що таке обертова частота?
6. Домашнє завдання: Вивчити § 13, Вправа №
13 (1-3)
Комментариев нет:
Отправить комментарий